Reklama i biznes

Sposoby na wysokie rachunki za prąd.

Wysokie rachunki za prąd to w dzisiejszych czasach standard. Nawet zużywając stosunkowo niewiele prądu musimy płacić spore kwoty choćby za opłaty stałe, przesyłowe, itp. Czy możemy jakoś obniżyć rachunki za energię elektryczna?

Jak zaoszczędzić?

Oszczędzanie energii jest dziś tym o czym myśli większość z nas. Ceny energii doprowadzają rodziny, ale również i przedsiębiorców do łez. Co możemy zrobić, aby zaoszczędzić?
Najczęściej oszczędność energii zaczynamy od zmiany żarówek na ledowe. Zużywają znacznie mniej prądu niż tradycyjne żarówki. Już sama ich wymiana przyniesie korzyści dla naszego budżetu. Ale sama wymiana żarówek to niestety w dzisiejszych czasach zbyt mało. Co więc jeszcze możemy zrobić, aby rachunek uległ zmniejszeniu? Przede wszystkim zwróćmy uwagę na sprzęty, które są w naszym domu użytkowane. Jeśli mamy stare urządzenia elektryczne, to musimy mieć świadomość, że zużywają one znacznie więcej energii elektrycznej, niż nowoczesne urządzenia. Jeśli mamy możliwość, to wymieniamy sprzęt bądź chociaż zwracamy uwagę na zużycie energii kupując potrzebne nam w domu albo biznesie sprzęty.
Jeszcze jednym sensownym rozwiązaniem wydaje się być zmiana taryfy za energię elektryczną. Standardowo korzystamy z taryfy G11, która charakteryzuje się tym, że płacimy stałą stawkę za zużyty prąd niezależnie od godziny. Jeśli natomiast zużywamy więcej energii w godzinach nocnych to być może w naszym przypadku bardziej opłacalna będzie zmiana energii na taryfę G12? Warto tym tematem bardziej się zainteresować.

Czy zmiana taryfy naprawdę się opłaca?

Oszczędność energii powinniśmy uzyskać po zmianie taryfy za energię elektryczną. Może niekoniecznie będzie to oszczędność energii ale będzie wiązać się z oszczędnością pieniędzy. Możliwe jest to jednak tylko wtedy, gdy korzystamy z urządzeń elektrycznych głównie w tańszych godzinach.
Zmiana taryfy może nie przynieść nam korzyści finansowych, jeśli okaże się, że nie korzystamy z prądu w tanich godzinach, ponieważ w pozostałych porach dnia energia elektryczna jest droższa, niż w taryfie G11. Trzeba to więc dobrze przemyśleć i pamiętać również o tym, że zmiany taryfy można w większości przypadków dokonać tylko raz w roku.

Panele fotowoltaiczne – sposób na wysokie rachunki!

Sposobem na wysokie rachunki może być montaż paneli fotowoltaicznych. Dzięki montażowi paneli możemy niemal kompletnie zapomnieć o rachunkach za prąd. Będą nas interesować tylko stałe miesięczne opłaty, których wysokość nie powinna przekroczyć kwoty 200-300zł rocznie.
Zakładając panele musimy liczyć się początkowo ze sporym wydatkiem. Montaż paneli to wydatek kilkunastu, a w niektórych przypadkach nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jeśli dużo prądu zużywamy na co dzień, to panele zwrócą się nam znacznie szybciej. Średni okres zwrotu instalacji fotowoltaicznej to około 7-8 lat przy aktualnie obowiązujących przepisach. Warto więc na pewno zainteresować się taką instalacją, tym bardziej że możemy starać się o dotację na ich montaż.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *