Reklama i biznes

Różnice między korektą a redakcją tekstów.

Na czym polega redagowanie tekstu?

Redagowanie polega na nanoszeniu w treści dokumentu wszelkiego rodzaju poprawek leksykalnych, logicznych, składniowych, stylistycznych, gramatycznych i tym podobnych. Jest to swojego rodzaju przygotowanie językowe określonego materiału do jego publikacji. Celem redakcji tekstu jest jego poprawa pod względem jakości komunikatów tekstowych, aby stały się one lepiej przyswajalne oraz atrakcyjne dla przyszłych odbiorców. Redaktorzy znają wiele sposobów na redagowanie tekstów. Przykładowo dzielą oni dłuższe, wielokrotnie złożone zdania na nieco krótsze, stworzenie większej ilości akapitów, aby tekst stał się bardziej czytelny. Dobrym pomysłem może się także okazać także dodanie śródtytułów, pomagających w nawigowaniu tekstu. Redakcja tekstu polega także na podmienianiu słów, przykładowo na usunięciu powtarzających się wyrazów, używając do tego celu synonimów. Działania takie dobrze sprawdzą się w poprawkach prac licencjackich, doktorskich lub habilitacyjnych. Dzięki temu studenci maja szanse na uzyskanie lepszych ocen. Redagowanie tekstu przyda się także w przypadku książek, które mają trafić do druku. Doszlifowanie ze strony językowej pomaga w uznaniu pracy za bardziej profesjonalną. Redakcji podlegać mogą także rożnego rodzaju oferty handlowe.

Na czym polega korekta tekstów?

Praca korektora tekstów jest łatwiejsza od pracy redaktora. Korekta polega na wyłapaniu, a także oznaczeniu w tekście wszelakich błędów językowych. Korektor ma zadania wyłapać teksty ortograficzne oraz interpunkcyjne. Ponoć błędy ortograficzne w polskich pracach zdarzają się naprawdę rzadko, jednakże błędy interpunkcyjne są prawdziwą plagą Polaków. Oczywiście wyszukiwanie błędów nie opiera się wyłącznie na błędach ortograficznych oraz interpunkcyjnych, ale także na błędach fleksyjnych, leksykalnych czy tez stylistycznych i tym podobnych. Konieczne jest ich wyłapanie i wyeliminowanie. Nowoczesna korekta elektroniczna pozwala na naniesienie wszelkich zmian bezpośrednio w pliku tekstowym. Można wykorzystać do tego oczywiście najpopularniejszy edytor tekstów, czyli Word. Wystarczy uruchomić śledzenie błędów, natomiast funkcja ta sama w sobie pozwala na to, aby proces korekty był prosty i funkcjonalny dla samego autora tekstu. Dosłownie jedno klikniecie pozwala w zatwierdzeniu wszelkich zmian wprowadzonych przez korektor. Pozwala to na cieszenie się materiałem wolnym od wszelakich błędów.

Dzięki tej funkcji, proces korekty staje się niezwykle przyjazny zwłaszcza dla autora: otrzymawszy poprawiony tekst w Wordzie, dosłownie jednym kliknięciem może (oczywiście po uprzednim przejrzeniu) zatwierdzić wszystkie zmiany w dokumencie, jakie wprowadził profesjonalny korektor. I już po ułamku sekundy cieszyć się profesjonalnym i wolnym od błędów materiałem.

Co wybrać, korektę czy redakcję?

Zasadniczo rzecz biorąc obie usługi wpływają na atrakcyjność formalnej publikacji. Redakcja pozwala na spojrzenie na dany tekst z zupełnie innej perspektywy, natomiast korekta zajmuje się wypatrywaniem błędów edytorskich . korektor poprawia tekst także na poziomie tych najniższych jednostek, czyli liter, wyrazów, zdań czy też znaków interpunkcyjnych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *