Reklama i biznes

Praca w IT

Zapotrzebowanie na wszelkiego rodzaju specjalistów z branży IT staje się coraz większe. Wielu osobom wydawało się, że w ciągu kilku najbliższych lat zapotrzebowanie spadnie. Nic takiego jednak się nie dzieje i nadal poszukiwani są ludzie z wykształceniem informatycznym.

Co robią, jak pracują?

Ludzie z branży IT bardzo często mogą pracować z domu. Jest to spora zaleta tego zawodu. Programiści mogą pracować nad różnymi projektami. Niektóre będą dotyczyły programów komputerowych, inne gier, stron internetowych i aplikacji mobilnych.
W branży IT bardzo pomocna jest znajomość html. To dzięki znajomości tego języka tworzone są m.in. strony internetowe. Przydatny do tego jest również editor, w którym opracowuje się strony internetowe. Podobnie tworzy się dziś programy na komputery stacjonarne jak i aplikacje mobilne. Tam również wykorzystuje się editor, oraz instaluje framework który ułatwia pracę.
Co ważne pracując jako programista możemy pracować w niemal każdym miejscu na świecie. Ogranicza nas tak naprawdę tylko i wyłącznie dostęp do Internetu i komputera. Specjaliści IT bardzo często pracują w zagranicznych firmach pomimo fizycznego znajdowania się w Polsce. Mogą dzięki temu zarabiać znacznie wyższe kwoty pieniędzy w porównaniu do wykonywania swoich obowiązków w rodzimych przedsiębiorstwach.

Na jakie zarobki można liczyć w IT?

Od lat krążą opowieści o tym, że programiści i specjaliści z IT zarabiają ogromne sumy pieniędzy. Czy jest to prawdą? W sieci możemy znaleźć rankingi zarobków. Rzeczywiście branża IT od wielu lat jest na szczycie, jeśli chodzi o wysokość uzyskiwanych dochodów przez osoby zajmujące się m.in. programowaniem.
Początkujący programista nie może liczyć na bardzo wysokie zarobki. Zazwyczaj na początku swojej kariery taka osoba może otrzymać około 3000-5000 złotych. Po kilku latach doświadczenia zarobki wzrastają do około 8000-10000 złotych. Osoba od lat siedząca w zawodzie zarabia około 15 000 złotych. Najlepsi mogą zarabiać nawet 30 000 złotych. Jeśli pracujemy w firmie z zagranicy, to znacznie łatwiej jest nam osiągnąć tak wysokie zarobki. W rodzimych firmach jest zazwyczaj gorzej z wysokością wynagrodzenia, ale i tak w porównaniu do innych zawodów jest ono na bardzo przyzwoitym poziomie.

Czy warto rozpocząć pracę w IT?

Jeśli tylko mamy taką chęć i predyspozycje, to jak najbardziej warto. Trzeba jednak liczyć się z tym, że zdobycie wykształcenia nie jest łatwe. Programowanie nie jest zajęciem dla każdego. Każdego roku tysiące osób rozpoczyna studia na kierunku jakim jest informatyka, kończy je jednak stosunkowo niewielu. Studia to również nie jedyny sposób na zostanie programistą. Niektórzy decydują się wziąć udział w różnego rodzaju kursach i szkoleniach. Dzięki zdobytej wiedzy rozpoczynają pracę w IT. Co ważne, w IT nie liczy się wykształcenie a umiejętności. Jeśli więc nauczymy się jakiegoś języka programowania, to możemy spróbować pracy w IT bez kończenia specjalistycznych studiów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *