Internet w Polsce i na świecie
Internet jest ogólnoświatowym systemem połączeń między komputerami, który określany jest także jako sieć sieci. Internet, jeśli chodzi o jego znaczenie informatyczne jest przestrzenią adresów IP, przydzielone są one hostom, a także serwerom, które połączone są ze sobą z pomocą kilku sieciowych urządzeń, między innymi modemów, kart sieciowych oraz koncentratorów, które komunikują się wzajemnie za pomocą internetowego protokołu, wykorzystując do tego celu infrastrukturę telekomunikacyjną.
Terminologia
W najogólniejszym znaczeniu internet jest siecią komputerową, czyli stanowi wiele połączonych ze sobą komputerów, które zwane są także hostami, jednakże www stanowi usługi internetowe. Znane usługi pochodzące z tego rodzaju to poczty elektroniczne, dobrze wszystkim znane. Znanymi wszystkim pojęciami są także protokoły komunikacyjne oraz protokoły internetowe. Każdy protokół jest warstwowy. W języku polskim omawiane słowo pisane jest w wielką literą, kiedy na myśli ma się globalna konkretną sieć komputerową. W końcu jest to nazwa własna. Warto natomiast wiedzieć, ze w niektórych przypadkach dopuszcza się pisanie tego słowa małą literą, przykładowo jako o internecie pisze się jako o nośniku informacyjnym.
Usługi internetowe
Dostawcy usług internetowych oferują łącza internetowe, a także filtr rodzinny, który chroni głównie najmłodszych, a także serwer plików, hosting stron internetowych oraz poczta elektroniczna, gry online, radio internetowe, telewizję internetową, sklepy internetowe, wideo, aukcje internetowe, bankowość elektroniczną, dyskusje internetowe, komunikatory internetowe, biblioteki internetowe, a także wiele innych. Niektóre usługi mogą być dodatkowo płatne i wliczane są do koszu internetowego.
Internet na świecie i korzystanie z niego
Z nadmiernym korzystaniem z Internetu wiązać mogą się takie choroby jak zespół uzależnienia od Internetu oraz cyberchondria. Niewątpliwie technologia wpływająca na losy świata w znacznej mierze pochodzi z wojska, przykładowo GPS czy też pierwsze komputery. W roku tysiąc dziewięćset sześćdziesiątym doszło do opracowania pierwszych koncepcji funkcjonowania sieci komputerowej pomiędzy komputerami. Natomiast warto wiedzieć, ze w roku tysiąc dziewięćset sześćdziesiątym szóstym rozpoczęto prace nad uruchomieniem owej sieci, w roku tysiąc dziewięćset osiemdziesiątym piątym doszło do zarejestrowania pierwszej domeny. World Wide Wibe pojawił się w roku tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątym i umożliwił wygodne publikowanie, a także prezentowanie informacji w konkretnej sieci. Ciężko jest udzielić jednoznaczną odpowiedz na pytanie, kto tak naprawdę wynalazł internety. Jego funkcjonowanie bowiem złożyło się na ciężko prace naprawdę wielu osób. Należy tutaj na pewno wskazać osoby takich znamienitych postaci jak Joseph Carlal, czy też Robnett Licklider. Uważa się, że P. Baran jest wynalazcą internetu. Co ciekawe natomiast, sam zainteresowany natomiast nigdy nie zgodził się z owym mianem.