Reklama i biznes

Informatyk – zawód z przyszłością

Informatyk jest osobą, która zajmuje się prowadzeniem badan naukowych w dziedzinie informatyki. Nazywa się tak także osoby wykonujące zawody informatyczne oraz nauczające z tej dziedziny.

Jakie zawody informatyczne wyróżniamy?

W Polsce na rynku IT, wyróżnić można naprawdę wiele profesji. Co ciekawe istnieje ich podział ze względu na obszar zastosowania oraz ze względu na charakter pracy. Do pierwszej wymienionej grupy zaliczyć można na przykład big daty, informatykę ekonomiczną, technologie webowe, cyberbezpieczeństwo, sztuczne inteligencje, bioinformatyki, systemy wbudowane oraz sztuczną inteligencję. Jeśli chodzi o podział według charakteru pracy wyróżnić można miedzy innymi: administratorów systemów komputerowych, architektów oprogramowani, inżynierów oprogramowania, programistów, inżynierów sprzętów komputerowych. Zdecydowanie najbardziej liczną grupę stanowią programiści. Tych z kolei podzielić można z podziałem na rodzaj tworzonego oprogramowania oraz rodzaj stosowanych języków. Do głównych systemów naukowych należą: inżynier systemów komputerowych (z angielskiego Computer Engineer), informatyk naukowiec (z angielskiego Computer Scientist), inżynier cyberbezpieczeństwa (z angielskiego Cyber Security Engineer), danolog (z angielskiego Data Scientist), inżynier oprogramowania (z angielskiego Software Engineer), specjalista od systemów informacyjnych (z angielskiego Information Systems Specialist). Informatycy posiadają zazwyczaj specjalistyczne wykształcenie kierunkowe. Jednakże sam dyplom magistra nie sprawia jednak że dana osoba stanie się specjalistą w konkretnej dziedzinie. Informatycy zazwyczaj od wczesnej młodości interesują się wszystkim co związane z komputerami. Warto wiedzieć, iż zawód informatyka wykonywać mogą osoby nie posiadające odpowiedniego wykształcenia w tym kierunku, ale również osoby które są samoukami.

Jak wygląda praca informatyka?

Informatyk to osoba zajmująca się wszystkimi czynnościami związanymi z programami komputerowymi. Informatycy znają się także na wszelkich naprawa -ch sprzętów komputerowych. Technologie komputerowe zdecydowanie usprawniają funkcjonowanie człowieka na całym świecie. Informatycy to rozchwytywany zawód, to zawód przyszłości, są oni potrzebni i praktycznie w każdym przedsiębiorstwie lub firmie. Są oni fachowcami zajmującymi się usterkami programowymi ale również i technicznymi. Co ciekawe, zawód informatyka kojarzony jest we współczesnym środowisku z osobami odizolowanymi od reszty społeczeństwa, często jednak mit ten jest bardzo krzywdzący, choć pewnie sprawdza się w niektórych przypadkach

Ścieżki kariery informatyka

Z początku swojej kariery zawodowej, zarobki informatyków nie koniecznie są bardzo zadawalające. Jednakże wiadomo, ze jak w każdej dziedzinie, tak i w informatyce z czasem ludzie nabierają wiedzy i doświadczenia, a praca staje się cenniejsza, ponadto istnieją możliwości awansu lub zmiany stanowiska na dużo bardziej korzystniejsze. Wszystko przychodzi z czasem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *