Reklama i biznes

Czy warto mieć własną działalność?

Pracując wszyscy jesteśmy zmuszeni łożyć daninę do urzędu skarbowego. Ci, którzy pracują w sposób legalny muszą zmierzyć się z naprawdę ogromnymi kosztami. Każdego miesiąca płacą składki na ubezpieczenia społeczne oraz odprowadzają podatki. Czy w naszym kraju łatwo jest prowadzić własną działalność gospodarczą? Czy warto w ogóle interesować się tym tematem?

Czy własna działalność ma w dzisiejszych czasach sens?

Wiele osób marzy o tym, aby posiadać swoją własną firmę. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego z jakimi wiąże się to obowiązkami i trudnościami. Czy warto mieć swoją działalność?
Na pewno mamy szanse na znacznie wyższe zarobki niż pracując w czyjejś firmie. Praca u kogoś daje jednak poczucie bezpieczeństwa, ponieważ to nie my jako pracownicy musimy szukać nowych zleceń, nowych rynków zbytu. Prowadząc swoją firmę musimy pamiętać o obowiązkowych składkach na ZUS, a także o opłacaniu podatków. W niektórych przypadkach, jeśli mamy koszty, to możemy w pewnym stopniu podatki zmniejszyć. Oczywiście nie każdy przedsiębiorca wie jak w podatkach i ubezpieczeniach społecznych się odnaleźć. Z tego też powodu tak wielu właścicieli firm korzysta z usług księgowych udzielanych przez wykfalifikowane w tym osoby.
Jeśli chcemy być szefem, nie chcemy pracować na kogoś, to własna działalność ma sens. Jeśli jednak nie chcemy obawiać się o kolejne zlecenia, nie chcemy poszukiwać klientów, to lepiej i bezpieczniej będzie pracować u kogoś.

Czy na własnej działalności zyskamy więcej?

Bardzo często w ogłoszeniach o pracę możemy znaleźć informację o zatrudnieniu w formie B2B. W tym przypadku chodzi o współpracę na zasadzie firma-firma. Oznacza to, że musimy posiadać swoją własną działalność i wystawić fakturę za zrealizowaną pracę. Na własnej działalności możemy zyskać kilka do kilkunastu procent w stosunku do pracy u kogoś. Płacimy przykładowo najniższy ZUS a reszta zarobionych pieniędzy jest dla nas – oczywiście po opłaceniu podatku dochodowego. W przypadku pracy u kogoś, jeśli robimy to w pełni legalnie to odprowadzane są składki od całości zarobionych pieniędzy. W przypadku B2B to właściciel decyduje jakiej wysokości chce płacić składki na ubezpieczenia społeczne. Jedyne co musi zrobić to płacić tę minimalną składkę. Zaletą jest także to, że jest możliwości odliczenia kosztów, dzięki czemu można zmniejszyć płacone podatki dochodowe.
Co możemy zaliczyć do kosztów działalności gospodarczej? Tak naprawdę uzależnione jest to od profilu naszej działalności. Możemy na przykład odliczyć koszt paliwa do samochodu, czego nie zrobilibyśmy pracując na umowę o pracę. Możemy odliczyć koszt zakupu środków czystości do firmy, papieru do drukarki, tuszu, komputera. Odliczeń możemy zrobić bardzo wiele. Warto jednak wcześniej skonsultować się z naszym firmowym księgowym, aby upewnić się, że na pewno możemy dany zakup ująć w kosztach prowadzonej przez nas działalności.
Jak widać własna działalność ma swoje wady i zalety. Jeśli jesteśmy odważni to na pewno warto spróbować swoich sił i założyć własną firmę.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *