Reklama i biznes

Czy nasza pasja może być pracą?

Wszyscy musimy pracować, jeśli chcemy w życiu coś osiągnąć. Bez pracy nie osiągniemy sukcesu, nie zdobędziemy pieniędzy, nie będziemy mogli przetrwać. Czy jednak zawsze praca i nasze obowiązki pracownicze muszą kojarzyć nam się z ciężkim wysiłkiem? Czy możemy chodzić do pracy z uśmiechem na twarzy? Czy możemy być z pracy zadowoleni?

Praca sprawiająca przyjemność – czy można na tym zarobić?

Czy można utrzymać się z pracy, która sprawia nam przyjemność? Większość osób, którym zadawane jest takie pytanie odpowiada negatywnie. Uważają, że przyjemności nie da się połączyć z zarabianiem pieniędzy, a nawet jeśli można na hobby coś zarobić to nie będą to takie sumy, które pozwolą na godne życie i utrzymanie się.
Istnieją jednak zawody, które można wykonywać lubiąc to co się robi. Podróżnicy, osoby prowadzące blogi i strony internetowe, osoby organizujące szkolenia itp. Zawodów, które mogą sprawiać przyjemność jest naprawdę całkiem sporo. Przeglądając zasoby Internetu możemy przekonać się, że rzeczywiście praca może być naszym hobby. Jeśli mamy tylko taką chęć, to warto zrobić wszystko, aby to co sprawia nam przyjemność mogło przynosić również dochody. Na początku być może nie będą one zbyt wielkie jednak, jeśli mamy na tyle determinacji i motywacji, to prędzej czy później osiągniemy zakładany przez nas cel.

Czemu nie powinniśmy wykonywać prac, które nie znajdują się w kręgu naszych zainteresowań?

Jeśli chcemy uniknąć depresji, stresu i wypalenia zawodowego, to musimy wykonywać takie prace, które będą nas satysfakcjonować. Stres jest bardzo negatywnym zjawiskiem. Oczywiście bywa on momentami motywujący i ma pozytywny wpływ na człowieka jednak jest to rzadkość. Z reguły stres nas paraliżuje, blokuje i kompletnie nie jesteśmy w stanie wykonywać swoich obowiązków, bądź wykonujemy je nieprawidłowo, niedbale. Jeśli nie będziemy zadowoleni z pracy, nie będziemy robić tego, co nam się podoba, czym się interesujemy to prędzej czy później poznamy czym jest stres i zjawisko wypalenia zawodowego. Do czego mogą doprowadzić problemy w pracy?

  • brak satysfakcji z życia rodzinnego i zawodowego;
  • problem z koncentracją uwagi;
  • kłótnie w domu, wyładowywanie złości na najbliższych;
  • depresja.

To tylko przykłady problemów z jakimi być może będziemy musieli się zmierzyć, jeśli nie podejmiemy zatrudnienia zgodnego z naszymi przekonaniami, zainteresowaniami. Statystyki jasno wskazują na to, że osoby realizujące zawodowo swoje pasje i zainteresowania są szczęśliwsze i mają bardziej poukładane i spokojne życie w przeciwieństwie do pozostałych osób znajdujących się na rynku pracy. W najgorszym przypadku niesatysfakcjonująca praca doprowadza do rozpadu małżeństwa, utraty rodziny, wpadnięciu w nałogi, a w najgorszych przypadkach nawet do prób samobójczych. Oczywiście czarny scenariusz na pewno nie spełni się w każdym przypadku jednak warto mieć to również na uwadze. Jeśli aktualnie nie realizujemy zawodowo naszych pasji to warto od czasu do czasu śledzić portale z ogłoszeniami, być może ktoś poszukuje takiego specjalisty jak my.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *